Hamburgery nesmí chybět na žádné pořádné grilovačce s přáteli, to jistě uznáte. Já miluju malé mini hamburgeříky, které jsou super nejen pro oko, ale hlavně se mnohem snadněji konzumují. Základ je jasný – kvalitní mleté maso. Proč jej však kazit kupovanou bulkou ze supermarketu? Já osobně vyloženě nesnáším takzvané >>víkendové pečivo<<. No jen se mnou přemýšlejte, co všechno musí obsahovat houska, která má trvanlivost tři měsíce? Asi nic úplně zdravého a buďme upřímní, ani chutného.
Domácí housky jsou snadné. Stačí jim dát dostatečný čas k tomu, aby hezky vykynuly.
Připravte si (na cca 12 velkých nebo 20 menších bulek):
- 450 gramů hladké mouky 00
- 180 mililitrů vlažné vody
- 30 gramů (1 kostka) droždí nebo pytlík sušeného pro přípravu v domácí pekárně
- 25 gramů cukru krupice
- 2 celá vejce
- 30 gramů oleje (slunečnicový, řepkový)
- 10 gramů soli
- 1 vejce na potření
- mák nebo sezam na posypání
Základem každého kynutého těsta je samozřejmě zadělání kvásku. Do misky si dejte vlažnou vodu, rozmíchejte cukr, rozdrobte droždí, vmíchejte lžíci mouky a zakryté utěrkou nechte na teplém místě 10-15 minut stát. Po uplynutí této doby si vezměte metličku a kvásek promíchejte.
Do velké zadělávací mísy si dejte hladkou mouku, vejce, olej, sůl a přilijte vyběhnutý kvásek. Důkladně pomocí vařečky hněťte alespoň do dobu 10 minut. Čím déle, tím lépe. Nakonec těsto posypejte trochou mouky, zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout alespoň 1,5 hodiny.
Pokud máte domácí pekárnu, všechny předchozí kroky vynechte. Do pekárny nejprve nalijte všechny tekuté suroviny, pak přidejte sypké suroviny a nechte běžet program TĚSTO.
Na plechy si dejte pečící papír. Vykynuté těsto si rozdělte na počet kusů, který chcete získat. Z každého vytvarujte bulku a položte jí na pečící papír. Nechte kynout přímo na plechu ještě alespoň 30 minut. Pak každý kousek pečiva potřete rozkvedlaným vajíčkem, posypte mákem nebo sezamem a pečte v předehřáté troubě na 190°C asi 25 minut. Bulky hezky zezlátnout až zhnědnou.
[box]TIP: Po upečení nechte bulky vychladnout na plechu. Poté je uložte do mikrotenového sáčku, kde vám bez přístupu vzduchu vydrží čerstvé i čtyři dny. [/box]
V některém z příštích příspěvků vám přinesu i recept na zdravější variantu housek – z celozrné mouky :).