Domácí hamburgerové housky/bulky/briošky

Hamburgery nesmí chybět na žádné pořádné grilovačce s přáteli, to jistě uznáte. Já miluju malé mini hamburgeříky, které jsou super nejen pro oko, ale hlavně se mnohem snadněji konzumují. Základ je jasný – kvalitní mleté maso. Proč jej však kazit kupovanou bulkou ze supermarketu? Já osobně vyloženě nesnáším takzvané >>víkendové pečivo<<. No jen se mnou přemýšlejte, co všechno musí obsahovat houska, která má trvanlivost tři měsíce? Asi nic úplně zdravého a buďme upřímní, ani chutného.

Domácí housky jsou snadné. Stačí jim dát dostatečný čas k tomu, aby hezky vykynuly.

Připravte si (na cca 12 velkých nebo 20 menších bulek):

  • 450 gramů hladké mouky 00
  • 180 mililitrů vlažné vody
  • 30 gramů (1 kostka) droždí nebo pytlík sušeného pro přípravu v domácí pekárně
  • 25 gramů cukru krupice
  • 2 celá vejce
  • 30 gramů oleje (slunečnicový, řepkový)
  • 10 gramů soli
  • 1 vejce na potření
  • mák nebo sezam na posypání

Základem každého kynutého těsta je samozřejmě zadělání kvásku. Do misky si dejte vlažnou vodu, rozmíchejte cukr, rozdrobte droždí, vmíchejte lžíci mouky a zakryté utěrkou nechte na teplém místě 10-15 minut stát. Po uplynutí této doby si vezměte metličku a kvásek promíchejte.

Do velké zadělávací mísy si dejte hladkou mouku, vejce, olej, sůl a přilijte vyběhnutý kvásek. Důkladně pomocí vařečky hněťte alespoň do dobu 10 minut. Čím déle, tím lépe. Nakonec těsto posypejte trochou mouky, zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě kynout alespoň 1,5 hodiny.

Pokud máte domácí pekárnu, všechny předchozí kroky vynechte. Do pekárny nejprve nalijte všechny tekuté suroviny, pak přidejte sypké suroviny a nechte běžet program TĚSTO.

Na plechy si dejte pečící papír. Vykynuté těsto si rozdělte na počet kusů, který chcete získat. Z každého vytvarujte bulku a položte jí na pečící papír. Nechte kynout přímo na plechu ještě alespoň 30 minut. Pak každý kousek pečiva potřete rozkvedlaným vajíčkem, posypte mákem nebo sezamem a pečte v předehřáté troubě na 190°C asi 25 minut. Bulky hezky zezlátnout až zhnědnou.

[box]TIP: Po upečení nechte bulky vychladnout na plechu. Poté je uložte do mikrotenového sáčku, kde vám bez přístupu vzduchu vydrží čerstvé i čtyři dny. [/box]

V některém z příštích příspěvků vám přinesu i recept na zdravější variantu housek – z celozrné mouky :).

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním uvedených osobních údajů. Tyto budou užity pouze pro potřeby majitele blogu (například při výhře v soutěži).