Celozrnné škvarkové housky

Celozrnné škvarkové housky

Dnešní recept bude zase tak trochu fusion. Tentokrát však nepůjde o spojení různých národních kuchyní, ale o propojení kuchyně zdravé a té, kterou by vám asi nutriční terapeut nedoporučil. Základem houstiček je totiž celozrnná špaldová mouka, ale také je v těstě bohatě obsaženo sádlo a křupavé škvarky. Tento typ pečiva je ideální třeba jen tak na namazání k snídani nebo na mé oblíbené obložené “chleby”. Například trocha pastrami, hořčice, okurky a máte na světě božský pokrm.

Na cca 20 menších housek si připravte:

  • 0,5 kilogramu celozrnné mouky – já jsem použila mouku Babiččina volba – celozrná špaldová z Brandnooz boxu
  • 4 žloutky
  • 250 mililitrů vlažného mléka
  • 2 lžíce cukru krupice
  • lžička soli
  • 90 gramů vyškvařeného sádla
  • hrst překrájených škvarek – cca o velikosti 0,5 centimetru

Opět jde o recept, jehož příprava je doslova triviální. Přestože jde o kynuté těsto, nemusíte se zdržovat s přípravou kvásku. Buďto veškeré suroviny naložíte do domácí pekárny a spustíte program těsto, nebo všechno dáte do mísy a zpracujete. Ručně bude práce trochu náročnější, můžete si klidně pomoct robotem s hnětacím hákem. Mísu pak zakryjte utěrkou a nechte na teplém místě asi 1,5 hodiny kynout.

Po vykynutí si přemístěte těsto na pracovní plochu. Je dostatečně mastné, proto není potřeba ho podsypávat. Rukama z něj vyválejte dlouhý váleček, který nožem rozkrájejte na části odpovídající vaší představě o velikosti budoucích housek. Z každého kousku pak vytvořte kuličku, kterou dlaněmi lehce zploštěte a položte na plech vyložený pečícím papírem. Na závěr povrch pečiva lehce nakrojte nožem do tvaru kříže.

Pečte v předehřáté troubě na 200°C po dobu 20 minut, poté vyzkoušejte pomocí špejle, zda se těsto nelepí. Výsledné housky by měly být na povrchu lehce hnědé.

Housky vytvořené podle tohoto receptu budou drobivější. Celozrnná mouka nemá totiž takovou schopnost hezky se vázat. Chcete li mít housky více podobné těm z obchodu, nahraďte polovinu celozrnné klasickou hladkou moukou.

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním uvedených osobních údajů. Tyto budou užity pouze pro potřeby majitele blogu (například při výhře v soutěži).