Jak připravit domácí máslo?

Máslo je v posledních měsících v médiích velmi skloňovaný pojem. Nejen, že je ho nedostatek, ale jeho cena vystřelila vzhůru přímo raketovou rychlostí. Proč si ho tedy nezkusit vyrobit hezky v pohodlí domova během deseti minut? Pojďme na to, bude nám stačit jedna jediná surovina. 

Připravte si:

  • 2 kelímky smetany o obsahu tuku minimálně 31%

Do mísy si dejte smetanu. Já jsem použila jednu smetanu o obsahu tuku 40% a druhou o obsahu 33%. Vezměte si mixér nebo použijte kuchyňský robot a šlehejte smetanu na maximální výkon.

Za asi 1-2 minuty vám vznikne klasická šlehačka, ale vy potřebujete, aby se se stal pravý opak, než obvykle. Musíte docílit jejího sražení. Takže šlehejte a šlehejte. Po dalších několika minutách se ze smetany začnou stávat sražené hromádky. Šlehejte tedy dále, až do té chvíle, kdy směs změní barvu dožluta.

Vypněte mixér a vzniklé “máslo” přemístěte na sítko. Tekutinu z másla slijte. Můžete jí vypít nebo použít třeba do těsta. Chutná jako podmáslí. Máslo na sítku důkladně propláchněte pod proudem studené vody a vraťte jej zpátky do mixéru. Nechte ještě alespoň dvě minuty mixovat a poté opakujte celý proces propláchnutí.

Nyní máte hotovo, vzniklé máslo přemístěte do nějaké vhodné formy. Nejlepší je pro tento účel například silikonová nebo klasická pevná vyložená pomocí potravinářské fólie.

Máslo je výtečné. Skvěle se roztírá, je velmi chutné a jemné. Opravdu bezkonkurenční!

[box]TIP: Ze vzniklého másla připravíte velmi snadno bylinkové. Já jsem přidala tymián, oregano a také rozmarýn. Nesmí chybět ani stroužek česneku prolisovaný dohladka. [/box]

2 Comments

  1. Už jsem něco podobného viděla i na Facebooku a mám v plánu ho alespoň vyzkoušet. Sama jsem říkala, že při dnešních cenách másla ho začnu asi stloukat doma ve vaně nebo nevím 😀

    • wevush

      Určitě ho vyzkoušejte. Je to opravdu otázka chvilky, za 5-10 minut máte hotovo a výsledek je srovnatelný nebo i lepší, než obchodě :). Dejte mi pak vědět, jak se vám máslo povedlo 🙂

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním uvedených osobních údajů. Tyto budou užity pouze pro potřeby majitele blogu (například při výhře v soutěži).