8. měsíc miminka

Poslední únorový den v naší rodině přinesl důležitou událost – Alex oslavil osm měsíců od chvíle, kdy přišel na svět. Znamená to tedy, že již za čtyři měsíce prožije své první narozeniny. Stejně jako pokaždé, i uplynulých třicet dní bylo plných nových zážitků, pokusů a získaných dovedností. Deník miminka za osmý měsíc je tady!

Obligátně začnu mírami a váhou. Tentokrát jsme absolvovali preventivní prohlídku u dětské lékařky a já vám tak mohu dodat kompletní data. Alex ve svých osmi měsících váží 8850 gramů a měří 70 centimetrů. Podle grafu optimální hmotnosti/výšky se vejde do rozmezí ideálních rozměrů. Dle slov dětské lékařky je na svůj věk velmi vyspělý a za poslední dva měsíce se opět velmi vytáhl a také ztěžknul.

Aktuálně pro Sašu používám velikost dětského oblečení 74 nebo také označení 6-9 měsíců. Má jej však už jen tak tak a pomaličku začínám nakupovat velikost 80 a 86. Ti, kteří sledují můj Instagram (@wevush), už mohli vidět první jarní úlovky z Pepca. Právě v tomto obchodě pro malého ráda nakupuju. Vzhledem k tomu, jak rychle roste, mi zdejší poměr cena/kvalita naprosto vyhovuje. Ráda pak zavítám taky do F&F odkud má malý také spoustu věcí nebo třeba do dětského oddělení v H&M.

27. února prožil Alex svůj první svátek. Oslavu jako takovou jsme samozřejmě nepořádali, nemohli jsme si však odpustit alespoň několik málo dárečků. Tím nejzásadnějším bylo určitě dětské multifunkční odrážedlo pro děti od 1 roku. Lexovi sice zatím rok není, ale všechna ta tlačítka a hejblátka ho už teď fascinují. Koupili jsme mu také “chodítko” Fisher Price Lvíček. Nejde však o klasické chodítko, které hrubě narušuje vývoj dítěte, ale o pouhou hračku na čtyřech kolech, o kterou se může vzepřít. Alexe zatím zajímají také různá rachtátka, zrcátko nebo hudební klávesy, které na něm jsou umístěny. Od laskavé babičky a prababičky dostal penízky jako příspěvek na nové nosítko (ze starého už vyrostl – bylo do 9 kg). Rozhodli jsme se pro nosítko Ergo baby, které je až do 20 kg. Někteří členové rodiny si pak neodpustili nějaké ty hračky a oblečení, ač jsme je žádali o pravý opak. Ale znáte to, darovanému koni…Jen pak nestačíte koukat, kolik věcí, které nemá malý šanci využít, se vám hromadí ve skříni.

Ve svém psycho-motorickém vývoji udělal Alex opět velké kroky, a to doslova. Od počátku února se velmi aktivně staví nejen o všechen možný i nemožný nábytek, ale také o všechny osoby, které se vyskytnout v jeho přítomnosti. Posledních několik dní začíná dělat podél předmětů drobné krůčky směrem do strany. Hned několik dní po tom, co se poprvé sám postavil, začal také bez dopomoci sedět. Aktuálně je naprosto běžné, že leze po čtyřech za předmětem svého zájmu, v jednu chvíli si sedne a ze sedu se hned staví. Vyžaduje tedy velkou dávku pozornosti a naší kontroly. Chůzi po všech čtyřech Alex zdokonalil do té fáze, že je schopen nést nějakou tu hračku nebo něco, co právě ukořistil, klidně přes celou místnost. Abychom mohli také občas někam odběhnout, pořídili jsme si uzavíratenou dřevěnou ohrádku. Zatím však slouží převážně jako úschovna na hračky.

S jídlem se toho u nás příliš nezměnilo. Saša stále jí pětkrát denně. Poslední dva měsíce mu velmi aktivně zavádím lepek. Má rád tmavé pečivo či dětské keksíky. Stále mlsá kukuřičné křupky, v poslední době si oblíbil také jogurty. Čím dál častěji mu dáváme ochutnat také naše jídlo. Zatím to nemůžeme kvůli obsažené soli a cukru přehánět. Už nyní to však vypadá, že Saša bude výborný jedlík. Chutná mu totiž téměř vše (kromě čerstvého banánu).

Společně s rozvojem chůze a pohybu se malý malinko zastavil ve vývoji řeči. Stále zdovojuje slabiky, aktuálně říká DADADA, mama, baba, gaga … nic nového, ale zatím nepřidal.

Za poslední měsíc Alexovi přibyly také nové zoubky. Zatímco v Deníku miminka za 7. měsíc měl čtyři, nyní jich má už sedm. Tři dole a čtyři nahoře.

Uvidíme, co nového přinese měsíc číslo devět. Třeba vám budu referovat, že už má za sebou malý také první krůček vpřed. Nechme se překvapit. Za měsíc opět nashledanou! 🙂

 

2 Comments

  1. Tak jedlíka ti závidím. Ten náš skoro roční prcek by byl nejraději jen u prsa.

    • wevush

      Já můžu naopak závidět kojené dítě. Naštěstí si to teď Alex všechno vynahrazuje na “normálním” jídle. 🙂

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním uvedených osobních údajů. Tyto budou užity pouze pro potřeby majitele blogu (například při výhře v soutěži).