Jablková bábovka s medem

Můj muž miluje bábovky. Pokud si ho chcete naklonit, upečete mu tuhle buchtu a máte vymalováno. Někdy mám pocit, že zde nejde ani tak o chuť, ale spíše o to, zda má dezert bábovkovitý tvar. U každé pořádné sladkosti tohoto typu je samozřejmě zásadní forma. Já používám roky ověřenou a již značně sešlou skleněnou, kterou používala už moje maminka. Pro silikonovou mladší sestru jsem si šla do obchodu už několikrát, ale zatím se jaksi nepoštěstilo. 

Podzim máme pomalu, ale jistě tady a na zahradě se nám letos urodilo trochu jablek. Tak jsem chtěla pro mé miláčky připravit něco, co je potěší. A hádejte? Už doma nemáme ani kousek.

Připravte si:

  • 3 hrnky hladké mouky
  • 1 hrnek nastrouhaných jablek
  • 1/2 hrnku cukru krupice
  • 1/2 hrnku oleje
  • 1/2 vlažné vody
  • 2 vejce
  • 5 lžic medu
  • 1 lžička skořice
  • 1 kypřící prášek do pečiva

Nejprve si vyberte hrnek přiměřené velikosti. Já používám takový, který má objem asi  2 dcl. Troubu si předehřejte na 180°C. Do větší misky si dejte hladkou mouku, kypřící prášek, cukr, skořici a vše smíchejte. Poté přidejte vlažné mléko, vajíčka, med a opět zamíchejte. Těsto se bude zatím zdát hutnější, nebojte se, díky jablkům se jeho struktura ještě změní. A právě na jablka přišel ten správný čas nyní. Nastrouhejte je na slzičkovém struhadle a vmíchejte do těsta.

Pokud nemáte nepřilnavou formu, musíte si nádobu stejně jako já nejprve vymazat olejem (nebo jiným tukem, který neobsahuje vodu – například máslo není pro tyto účel vhodné) a následně vysypat hrubou moukou. Poté do formy opatrně přelijte těsto, vložte jí do vyhřáté trouby a pečte asi hodinu. Po uplynutí tohoto času vyzkoušejte, zda se vám těsto nelepí na špejli. Pokud zůstane špejle čistá, můžete bábovku vytáhnout z trouby. V opačném případě ji tam ještě nějakou tu minutku nechte.

Poté počkejte až bábovka vychladne a pak jí opatrně vyklopte na talíř. Mělo by to jít snadno, jablka v těstě jsou totiž poměrně těžká. Na závěr upečenou krásku důkladně pocukrujte moučkovým cukrem.

[box]TIP: Chcete urychlit proces chladnutí a vyklápění bábovky? Namočte si utěrku ve studené vodě a přehoďte jí přes obrácenou formu. Zaručeně to pomůže![/box]

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním uvedených osobních údajů. Tyto budou užity pouze pro potřeby majitele blogu (například při výhře v soutěži).