Dýňovo-pomerančový džem

Když mi minulý týden zbyla dužina z vydlabané dýně na Halloween, tak jsem přemýšlela, co s ní udělám. Vyzkoušela jsem tedy dýňovo-pomerančový džem a musím říct, že to není vůbec špatné. 
Použila jsem klasickou zahradní dýni (velkou), s jinými druhy nemám v tomto směru moc zkušeností, takže neručím za to, že se recept povede i z nich.

Připravte si:

  • 1,5 kg dužiny z dýně nakrájené na malé kousky
  • tři pomeranče, oloupané a nakrájené na kousky
  • kůru z jednoho pomeranče
  • 2 balíčky gelfix 1:1
  • 1,5 kg cukr krystalu
  • šťáva z jednoho citrónu
  • 2 dcl vody
Do hrnce si dáme dýni, pomerančovou kůru (nastrouhanou) i samotné pomeranče (zbavené bílé slupky, aby nebyly hořké). Přilejeme vodu a dáme vařit. Vařím cca 30-40 minut, dokud dýně i pomeranče nezměknou. Vezmeme si ponorný mixér a celou směs důkladně rozmixujeme na kaši. V misce si smícháme trochu cukru se dvěmi balíčky Gelfixu, směs nasypeme do kaše a důkladně promícháme. Dáme opět vařit a cca minutu povaříme, poté přidáme zbytek cukru a za stálého míchání necháme povařit minimálně 5 minut. Kdyby byly směs příliš tekutá, doporučuji přidat lžičku kyseliny citrónové. Hned vás upozorním, že je džem trošku tekutější, ale myslím, že to ničemu nevadí.
Ihned po dovaření naléváme džem do skleniček, které jsme předtím vypláchli vroucí vodou, abychom zničili bakterie. Ihned zavíčkujeme.
Hodnocení: Fajn metoda, když potřebujete spotřebovat dýni a nemáte rádi tak známý kompot s ananasovou příchutí. Zejména děti recept myslím ocení :).
Body: 3/5

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním uvedených osobních údajů. Tyto budou užity pouze pro potřeby majitele blogu (například při výhře v soutěži).